O nas
Nasza wizja
Chcemy stworzyć prężny ośrodek pielęgnujący tradycje wiślane: szkutnictwo, żeglugę i rzemiosło związane z Wisłą. Naszym celem jest integrowanie różnych grupy wiekowych i społecznych wokół wspaniałych tradycji wiślanych.
Cele naszej fundacji:
- Upowszechnianie nauki, kultury i sztuki związanej z rzekami.
- Ochrona zabytków i dziedzictwa związanego z żeglugą, flisem oraz szkutnictwem.
- Propagowanie współpracy pomiędzy mieszkańcami miejscowości z dorzecza Wisły.
- Kultywowanie wiślanych tradycji regionalnych oraz rzemiosła.
Działanie na rzecz ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dorzecza Wisły.
Nasz zespół
Andrzej Lanczewski
Prezes Fundacji Szlakiem Wisły odpowiedzialny za jakość merytoryczną działań. Z wykształcenia zawodowy marynarz (SDK przy Akademii Morskiej w Gdyni) w randze kapitana na śródlądziu i oficera na morzu. Organizator i pomysłodawca zlotu łodzi tradycyjnych „Weź tu przystań w babie lato” oraz rejsów widokowych Warszawa/Modlin. Posiada galara drewnianego Basonia oraz bata wiślanego Śpiewiatru. Współorganizator wydarzeń takich jak: Godzina „W” na Wiśle w Warszawie, uczestnik Festiwalu Wisły w Toruniu, gdzie na swojej łodzi bierze od 2020 roku czynny udział w wydarzeniu, współorganizator wydarzenia „Spotkanie Trzech Kultur”, imprezy nad Wisłą, podczas której na Basoni odbył się koncert zespołu folkowego. Pomysłodawca wykładu „Wisła, tradycja, turystyka” z udziałem ekspertów z całej Polski oraz „Rejsu Mikołajkowego na Wiśle”. Lider procesji Bożego Ciała, pierwszej procesji wiślanej, która odbyła się w 2022 roku. Pomysłodawca i fundator serii znaczków pocztowych z tradycyjnymi łodziami drewnianymi wydanymi przez Pocztę Polską w 2022 roku. Współorganizator wydarzenia „Flisacy wracają nad Wisłę”, imprezy która odbyła się w 2022 roku na przyczółku wiślanym w Secyminie Nowym w gminie Leoncin. Prowadził działania edukacyjne na temat rzeki Wisły podczas wydarzenia. Włącza się chętnie we współpracę z organizacjami pozarządowymi z Mazowsza, które również posiadają swoje drewniane jednostki pływające służąc fachową pomocą i wsparciem.
Urszula Do
Członek Zarządu Fundacji Szlakiem Wisły. Odpowiedzialna za jakość finansowo-księgową realizowanych zadań. Zajmuje się stylizacja i aranżacją wnętrz. Instruktorka jogi. Organizatorka zlotu łodzi tradycyjnych „Weź tu przystań w babie lato” oraz rejsów widokowych Warszawa/Modlin. Sternik motorowodny. Organizatorka i pomysłodawczyni stoisk edukacyjnych i zajęć animacyjnych związanych z tradycją flisacką podczas wszystkich wydarzeń, gdzie organizatorem lub współorganizatorem jest Fundacja.
Marzena Dobraczyńska
Wiceprezes stowarzyszenia Enjoy Leoncin. Specjalista ds. marketingu i reklamy, Fundraiser, grafik, dziennikarz. Ukończone szkolenia z dziedziny pozyskiwania środków, komunikacji w społeczności lokalnej, księgowości oraz udziału organizacji wiejskich w stanowieniu prawa. Ma na swoim koncie wiele pozyskanych dotacji ze środków publicznych, które koordynowała i była odpowiedzialna za księgowość i promocję. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu wybudowanie bata wiślanego Nadwiślanin na które pozyskała środki od Samorządu Województwa Mazowieckiego, podczas projekty odbyły się warsztaty szkutnicze na terenie gminy Leoncin. W 2022 roku pozyskała środki na Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne „Jak smakuje Niepodległość”, oraz na projekty integrujące seniorów i osoby z niepełnoprawnościami z Mazowieckiej Aktywacji. Po wyprowadzce z Warszawy i długoletniej pracy w korporacji medialnej, znalazła swoje miejsce na ziemi w Secyminie Polskim, gmina Leoncin. Tu rozwinęła skrzydła jako społeczniczka i miejscowa patriotka. Zaangażowała się w działania Stowarzyszenia Enjoy Leoncin podnosząc swoją wiedzę na temat okolicy w której zamieszkała. W tej chwili gmina Leoncin nie ma przed nią tajemnic, zna jej mocne strony, ale i bolączki mieszkańców, szczególnie seniorów. Od 2022 roku koordynatorka Klubu Senior + w Wilkowie Polskim. Organizuje międzypokoleniowe spotkania integrujące młodzież i seniorów. Pisze do miejscowego Tygodnika Nowodworskiego, interweniując w sprawach, które zgłaszają jej mieszkańcy, ale również podkreśla walory mieszkania w gminie. Wyróżniona w 2021 roku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wolontariat indywidualny, w 2023 roku kandydatka w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” w kategorii wolontariat dla seniorów.
Bartłomiej Bart Orlicki
Na Uniwersytecie Warszawskim studiował historię sztuki i stosowane nauki społeczne a w Central Instytut of Technology w Australii – produkcję filmową i telewizyjną.
Od wielu lat zawodowo związany z mediami. Współpracował min. z TVP1, TVP2, Polskim Radiem, Tygodnikiem POLITYKA, Gazetą Wyborczą. Jego pasją jest popularyzacja nauki. Prowadził wiele projektów na stuku nowych technologii, kultury i edukacji dla takich instytucji jak Muzeum Historii Żydów POLIN, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie, firma Ericsson i wiele innych.
Organizował konferencje naukowe, wykładał produkcję wideo w Collegium Civitas. Jest jednym z pionierów technologii Augmented Reality w Polsce.
Z zamiłowania żeglarz. Wielki miłośnik Wisły i łodzi tradycyjnych.