Skip to content

O nas

Nasza wizja

Chcemy stworzyć prężny ośrodek pielęgnujący tradycje wiślane: szkutnictwo, żeglugę i rzemiosło związane z Wisłą. Naszym celem jest integrowanie różnych grupy wiekowych i społecznych wokół wspaniałych tradycji wiślanych.

Cele naszej fundacji:

  1. Upowszechnianie nauki, kultury i sztuki związanej z rzekami.
  2. Ochrona zabytków i dziedzictwa związanego z żeglugą, flisem oraz szkutnictwem.
  3. Propagowanie współpracy pomiędzy mieszkańcami miejscowości z dorzecza Wisły.
  4. Kultywowanie wiślanych tradycji regionalnych oraz rzemiosła.
    Działanie na rzecz ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dorzecza Wisły.

Nasz zespół

Andrzej Lanczewski

Prezes Fundacji Szlakiem Wisły odpowiedzialny za jakość merytoryczną działań. Z wykształcenia zawodowy marynarz (SDK przy Akademii Morskiej w Gdyni) w randze kapitana na śródlądziu i oficera na morzu. Organizator i pomysłodawca zlotu łodzi tradycyjnych „Weź tu przystań w babie lato” oraz rejsów widokowych Warszawa/Modlin. Posiada galara drewnianego Basonia oraz bata wiślanego Śpiewiatru. Współorganizator wydarzeń takich jak: Godzina „W” na Wiśle w Warszawie, uczestnik Festiwalu Wisły w Toruniu, gdzie na swojej łodzi bierze od 2020 roku czynny udział w wydarzeniu, współorganizator wydarzenia „Spotkanie Trzech Kultur”, imprezy nad Wisłą, podczas której na Basoni odbył się koncert zespołu folkowego. Pomysłodawca wykładu „Wisła, tradycja, turystyka” z udziałem ekspertów z całej Polski oraz „Rejsu Mikołajkowego na Wiśle”. Lider procesji Bożego Ciała, pierwszej procesji wiślanej, która odbyła się w  2022 roku. Pomysłodawca i fundator serii znaczków pocztowych z tradycyjnymi łodziami drewnianymi wydanymi przez Pocztę Polską w 2022 roku. Współorganizator wydarzenia „Flisacy wracają nad Wisłę”, imprezy która odbyła się w 2022 roku na przyczółku wiślanym w Secyminie Nowym w gminie Leoncin. Prowadził działania edukacyjne na temat rzeki Wisły podczas wydarzenia. Włącza się chętnie we współpracę z organizacjami pozarządowymi z Mazowsza, które również posiadają swoje drewniane jednostki pływające służąc fachową pomocą i wsparciem. 

O nas

Urszula Do

Członek Zarządu Fundacji Szlakiem Wisły. Odpowiedzialna za jakość finansowo-księgową realizowanych zadań. Zajmuje się stylizacja i aranżacją wnętrz. Instruktorka jogi. Organizatorka zlotu łodzi tradycyjnych „Weź tu przystań w babie lato” oraz rejsów widokowych Warszawa/Modlin. Sternik motorowodny. Organizatorka i pomysłodawczyni stoisk edukacyjnych i zajęć animacyjnych związanych z tradycją flisacką podczas wszystkich wydarzeń, gdzie organizatorem lub współorganizatorem jest Fundacja. 

O nas

Marzena Dobraczyńska

Wiceprezes stowarzyszenia Enjoy Leoncin. Specjalista ds. marketingu i reklamy, Fundraiser, grafik, dziennikarz. Ukończone szkolenia z dziedziny pozyskiwania środków, komunikacji w społeczności lokalnej, księgowości oraz udziału organizacji wiejskich w stanowieniu prawa.  Ma na swoim koncie wiele pozyskanych dotacji ze środków publicznych, które koordynowała i była odpowiedzialna za księgowość i promocję. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu wybudowanie bata wiślanego Nadwiślanin na które pozyskała środki od Samorządu Województwa Mazowieckiego, podczas projekty odbyły się warsztaty szkutnicze na terenie gminy Leoncin.  W 2022 roku pozyskała środki na Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne „Jak smakuje Niepodległość”, oraz na projekty integrujące seniorów i osoby z niepełnoprawnościami z Mazowieckiej Aktywacji.  Po wyprowadzce z Warszawy i długoletniej pracy w korporacji medialnej, znalazła swoje miejsce na ziemi w Secyminie Polskim, gmina Leoncin. Tu rozwinęła skrzydła jako społeczniczka i miejscowa patriotka. Zaangażowała się w działania Stowarzyszenia Enjoy Leoncin podnosząc swoją wiedzę na temat okolicy w której zamieszkała. W tej chwili gmina Leoncin nie ma przed nią tajemnic, zna jej mocne strony, ale i bolączki mieszkańców, szczególnie seniorów. Od 2022 roku koordynatorka Klubu Senior + w Wilkowie Polskim. Organizuje międzypokoleniowe spotkania integrujące młodzież i seniorów. Pisze do miejscowego Tygodnika Nowodworskiego, interweniując w sprawach, które zgłaszają jej mieszkańcy, ale również podkreśla walory mieszkania w gminie. Wyróżniona w 2021 roku przez  Marszałka Województwa Mazowieckiego za wolontariat indywidualny, w 2023 roku kandydatka w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” w kategorii wolontariat dla seniorów. 

O nas

Bartłomiej Bart Orlicki

Na Uniwersytecie Warszawskim studiował historię sztuki i stosowane nauki społeczne a w Central Instytut of Technology w Australii – produkcję filmową i telewizyjną. 

Od wielu lat zawodowo związany z mediami. Współpracował min. z TVP1, TVP2, Polskim Radiem, Tygodnikiem POLITYKA, Gazetą Wyborczą. Jego pasją jest popularyzacja nauki. Prowadził wiele projektów na stuku nowych technologii, kultury i edukacji dla takich instytucji jak Muzeum Historii Żydów POLIN, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie, firma Ericsson i wiele innych. 

Organizował konferencje naukowe, wykładał produkcję wideo w Collegium Civitas. Jest jednym z pionierów technologii Augmented Reality w Polsce.

Z zamiłowania żeglarz. Wielki miłośnik Wisły i łodzi tradycyjnych.

O nas